Zabezpieczenie sali operacyjnej

Zabezpieczenie sali operacyjnej

Budowa szpitali oraz przychodni lekarskich ze względu na specyfikę ich działania wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań technologicznych. Chodzi przede wszystkim o higienę, a także stworzenie komfortowych warunków zarówno dla pacjentów, jak i personelu – od tego, jak ci wszyscy ludzie będą się czuli, zależy naprawdę bardzo wiele.

Zastosowanie higienicznej zabudowy

higieniczna zabudowa sal operacyjnychNajważniejszym miejscem w każdym szpitalu jest sala operacyjna, na której przeprowadza się zabiegi nierzadko ratujące ludzkie życie. Dlatego tak ważne jest stworzenie tam odpowiednich warunków – przede wszystkim sterylnych. Od wielu lat stosowana jest w budownictwie tego typu obiektów higieniczna zabudowa sal operacyjnych, dzięki której podczas operacji zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz higieny. Bardzo często wykorzystuje się na salach tego typu tak zwane sufity podwieszane, który wykonane są z niezwykle sterylnego materiału, jakim jest rigips. Zapobiega on przedostawaniu się rozmaitych bakterii oraz drobnoustrojów do wnętrza sal operacyjnych – to bardzo ważne podczas przeprowadzania zabiegów różnego typu. Co więcej, materiał ten stwarza świetne warunki akustyczne, ponieważ zapobiega dostawaniu się do wnętrza pomieszczeń różnego rodzaju dźwięków mogących dochodzić z zewnątrz. Każdy chirurg zgodzi się ze stwierdzeniem, że od dobrze wytłumionej sali może zależeć życie lub zdrowie pacjentów – lekarze wykonują nierzadko skomplikowane zabiegi, które wymagają od nich ogromnej precyzji, a zatem i pełnego, niczym nie rozproszonego skupienia.

Tegu typu płyty montowane w salach operacyjnych to nie tylko gwarancja zapewnienia higienicznych warunków w ich wnętrzach, ale także doskonała ochrona przeciwpożarowa – nie ma gorszego scenariusza niż wybuchający w trakcie operacji pożar, dlatego dobrze jest zabezpieczyć salę przed jego wybuchem.