Wybór bucików dla dziecka

Wybór bucików dla dziecka

 

Wybór pierwszych butów dla małego dziecka nie jet łatwy. Chyba, że dziecko wcale w nich nie będzie chodzić (tylko np. do wózka na spacery itp), wtedy jakiekolwiek buciki można kupić, ale trzeba je oczywiście dostosować do warunków pogodowych. Ciepłe buty w lecie i odwrotnie – to nie jest dobry pomysł.

Jakie buty kupić – zaczynającemu chodzić – dziecku?

usztywniane pierwsze bucikiCzy usztywniane pierwsze buciki dla naszego malucha to dobry pomysł? Jak najbardziej. Usztywnianie stopy małego dziecka gdy zaczyna chodzić, wydaje się być priorytetem. Takie dziecko nie ma żadnych problemów z napięciem mięśni, przez co stopa układa się tak, jak jest „prowadzona” przez swojego właściciela. Jeśli nie damy dziecku żadnych butów, jego stopa może się zdeformować, a jej prawidłowy rozwój i wzrost będzie zagrożony. Bardzo ważnym czynnikiem jest także zakup nowych butów. Stare, używane buty mają już „uformowany kształt”, przez poprzedniego właściciela, i nie jest on na pewno taki, jak naszego dziecka. I w tym wypadku może dojść do niepotrzebnych deformacji. Buty dla takiego (zaczynającego chodzić) malucha, nie powinny być zbyt ciężkie, ponieważ grozi to powstaniem stopy płasko koślawej, oraz „przy okazji” ciężkie buty mogą koślawić kolana u dziecka. Materiał w takich butach powinien być giętki, odpowiednio twardy, „oddychający”, oraz nieprzemakalny. Niedopuszczalne jest, aby dziecko chodziło w przemoczonych butach. Czubek buta powinien być natomiast na tyle szeroki, aby paluszki dziecka swobodnie się poruszały.

Od butów dla małych dzieci wiele się wymaga. Ale nie ma w tym nic dziwnego. Stópka takiego dziecka rośnie, rozwija się i kształtuje już na całe życie. Bardzo łatwo jest „zepsuć” stopy dziecka, a potem może ono mieć problemy zdrowotne. Czyjakolwiek byłaby to wina, cierpieć będzie dziecko.