Użycie wolframu w spawarkach do aluminium

Użycie wolframu w spawarkach do aluminium

W przypadku stopów aluminium poddawanych obróbce cieplnej ostatni etap obróbki cieplnej ogrzewa metal do około 200 ° C. Ale podczas spawania materiał wokół spoiny staje się znacznie gorętszy niż 200 ° C, więc materiał ma tendencję do utraty niektórych swoich właściwości mechanicznych.

Spawarka do aluminium potrzebuje gazu osłonowego

spawarki do aluminiumDlatego jeśli operator nie wykona obróbki cieplnej po spawaniu po spawaniu, obszar wokół spoiny stanie się znacznie słabszy niż reszta aluminium – nawet o 30 do 40 procent. Jeśli operator wykona obróbkę cieplną po spawaniu, właściwości stopu aluminium poddanego obróbce cieplnej można poprawić. Poniżej podano wskazówki, które serie stopów aluminium można poddawać obróbce cieplnej, a które nie: Serie do obróbki cieplnej to 2000, 6000, 7000. Niezdatne cieplnie to 1000, 3000, 4000, 5000. 2. Jakiego rodzaju gazu osłonowego powinno się używać do spawania aluminium? Zarówno do spawania metodą TIG (spawanie łukowe z wolframem gazowym lub GTAW), jak i spawania metodą MIG (spawanie łukowo-gazowe lub GMAW) używa się czystego argonu do spawarki do aluminium o grubości do ½ ”. Grubość powyżej ½”, operatorzy mogą dodawać w dowolnym miejscu od 25 do 75 procent helu, aby łuk stał się cieplejszy i zwiększyć penetrację spoiny. Argon jest najlepszy, ponieważ zapewnia większą skuteczność czyszczenia łuku niż hel, a także jest tańszy niż hel. Nigdy nie używa się gazu osłonowego zawierającego tlen lub dwutlenek węgla, ponieważ spowoduje to utlenienie aluminium. W przypadku większości materiałów, w tym stali, zalecana jest dwuprocentowa torowana elektroda wolframowa, ale ponieważ aluminium jest spawane prądem przemiennym zamiast prądu stałego, właściwości elektryczne są różne, a ilość energii włożonej do elektrody wolframowej jest wyższa podczas spawania prądem przemiennym.

Z tych powodów do spawania aluminium zaleca się stosowanie czystego wolframu lub wolframu cyrkonowego. Ponadto średnica elektrody do spawania prądem przemiennym musi być znacznie większa niż przy stosowaniu prądu stałego. Zaleca się zacząć od elektrody o średnicy 1/8 „i wyregulować w razie potrzeby.