Turbiny samochodowe i ich uszczelnianie

Turbiny samochodowe i ich uszczelnianie

We współczesnych samochodach możemy często spotykać się z konstrukcjami silników z turbodoładowaniem. Zarówno w pojazdach zasilanych benzynowymi, jak i wysokoprężnymi jednostkami napędowymi, instalowane są specjalne turbosprężarki, które mają za zadanie zwiększenie mocy i dynamiki jazdy. Niestety liczne błędy kierowców czy też wady silników mogą doprowadzić do problemów z turbinami.

Dlaczego należy dokonywać regularnej wymiany uszczelek turbin?

uszczelki turbinyWielu kierowców narzeka na różne problemy związane z turbosprężarkami. Do najczęstszych usterek zalicza się różnego rodzaju wycieki oleju czy też zużywanie tego płynu eksploatacyjnego przez turbinę. Okazuje się, że w wielu serwisach najczęstszą przyczyną problemów jest nieprawidłowa szczelność układu turbodoładowania. Gdy jest ona właściwa, wówczas w korpusach występuje odpowiednie ciśnienie, a turbosprężarka generuje ruch obrotowy. W przypadku pojawienia się problemów, warto zwrócić uwagę na system uszczelnienia i w razie konieczności wymienić uszczelki turbiny. Dobrym pomysłem jest regularna kontrola stanu takich uszczelnień i ich profilaktyczna wymiana, aby uniknąć poważniejszych problemów z turbosprężarką w przyszłości. Ze względu na fakt, że w turbinach panują wysokie temperatury oraz prędkości obrotowe, należy wybierać specjalne uszczelki dopasowane do konkretnych modeli turbin. Są one dostępne w porządnych sklepach motoryzacyjnych.

Dbałość o właściwe uszczelnienie turbiny silnika jest jedną z najważniejszych czynności serwisowych w autach wyposażonych w silniki z turbodoładowaniem. Korzystanie z usług dobrych serwisów, które sprawdzają i wymieniają uszczelki, wcale nie musi kosztować wiele. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ poważniejsze awarie turbosprężarek są bardzo kosztowne.