Koszt audytu energetycznego

Koszt audytu energetycznego

Prowadzę własną firmę. W związku z ostatnimi podwyżkami za prąd, coraz bardziej zacząłem zastanawiać się, czy ja za ten prąd nie przepłacam. Jest przecież tyle różnych ofert i taryf, że ciężko jest być z nimi na bieżąco i wiedzieć która jest najlepsza akurat dla mojej firmy. Przeszukując internet, dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak audyt energetyczny.

Ile kosztuje wykonanie audytu energetycznego?

audyt energetyczny cenaZagłębiając się dalej w temat, dowiedziałem się na czym taki audyt polega. Jest to właśnie to czego poszukiwałem. Fachowiec na podstawie moich ostatnich faktur za prąd, oraz godzin pracy czy też największego zużycia w firmie, analizuje co można zrobić aby rachunki za prąd były jak najniższe. Zacząłem przeglądać oferty firm, które wykonują takie audyty. W tym celu wpisałem – audyt energetyczny cena. Okazało się, że są duże rozbieżności, im audyt miał być dokładniejszy, uwzględniając więcej zmiennych i danych tym droższy. Wybrałem wariant najbardziej podstawowy. Napisałem maila do jednej z firm z prośbą o wykonanie takiego audytu energetycznego. W odpowiedzi zostałem poproszony o przesłanie moich faktur z ostatnich 12 miesięcy, godzin pracy firmy oraz mocy umownej. Zadzwoniłem do mojej księgowej aby przygotowała wszystkie potrzebne dokumenty i przesłała je w odpowiedzi na tą wiadomość. Po kilku dniach dostałem odpowiedź, wyniki sprawiły mnie w osłupienie, nie mogłem wyjść z szoku.

Okazało się, że zmieniając grupę taryfową oraz zmniejszając moc umowną jestem w stanie oszczędzić kilkanaście tysięcy w skali roku. Takie oszczędności nasunęły mi myśli, gdzie jest haczyk? Okazało się, że firma dzieli się z nami oszczędnościami po połowie w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Cóż zgodziłem się, to była obopólna korzyść. Ja dalej oszczędzałem dużo pieniędzy a firma dostała wynagrodzenie za dobrze wykonaną pracę.