Inwestycja w instalacje wykorzystującą rekuperację

Inwestycja w instalacje wykorzystującą rekuperację

Efektywność energetyczna budynków jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień. Jest to podyktowane przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi, które w jasny sposób określają działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Sposób na efektywne wykorzystanie mechanicznej wentylacji

wentylacja mechaniczna z rekuperatoremObecnie wiele obiektów jest ogrzewanych za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania, które do swojego działania spalają paliwa stałe takie jak chociażby węgiel. W wyniku tego procesu powstaje produkt uboczny taki jak chociażby szkodliwe gazy. Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia paliwa do ogrzewania obiektów jest zadbanie o ich charakterystykę energetyczną. W celu zmniejszenia zapotrzebowania na dane surowce wykonywane są czynności mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Przykładem może być tutaj chociażby termomodernizacja budynku czy wykorzystanie nowoczesnych technologii takich jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, która umożliwia odzysk ciepła z przepływającego powietrza. W ten sposób odzyskiwane jest ciepło, które zostało już raz zużyte do ogrzania powietrza. W ten sposób część energii może być ponownie wykorzystana na przykład do dogrzewania wymienników ciepła. Dzięki temu w znaczący sposób maleje zapotrzebowanie energetyczne obiektu. Łącząc zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak rekuperacja z powszechnie znanymi metodami takimi jak termomodernizacja można zostać świadkiem zadziwiających rezultatów.

Często bowiem udaje się ograniczyć zużycie energii o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent co w ujęciu rocznym przynosi spore oszczędności. Żywotność instalacji wykorzystujących rekuperatory wynosi kilkadziesiąt lat co z pewnością pozwoli osiągać korzyści przez długi okres eksploatacji. Warto dodać, że inwestycja w tego typu rozwiązania zwraca się przeważnie po kilku latach. 

Close Menu