Hydroizolacja fundamentów – co jest ważne?

Hydroizolacja fundamentów – co jest ważne?

Hydroizolacja fundamentów jest znacząca dla każdego domu. Gdyby jej zabrakło to fundamenty nasiąkałyby wodą gruntową, w mury wdałaby się wilgoć. Na ścianach rozwijałby się grzyby i pleść, izolacja cieplna domu została by znacząco osłabiona,a przy tym pomieszczenie nie będzie dobrze wyglądać z zaciekami i odklejającą się tapetą.

Hydroizolacja fundamentów dobrze wykonana

szczelna hydroizolacja fundamentówWyróżnia się dwa rodzaje takiej izolacji. Pierwsza z nich to pionowa szczelna hydroizolacja fundamentów. Zabezpiecza się wtedy ściany podstawy domu. Izolacja pionowa ułożona jest równolegle do podłoża, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci na całą płaszczyznę fundamentów. Izolacja musi być dobrana do warunków panujących na danym terenie. Obszary zalewowe, podmywane, czy z wysoko położonymi wodami gruntowymi powinny mieć lepszą izolację przeciwwodną, niż domy na terenach suchych. Jakie materiały wykorzystuje się przy takiej hydroizolacji? Przede wszystkim jest to papa lub folia polietylenowa. Takie materiały nie przepuszczają wody, są łatwe do rozłożenia i trwałe. Dodatkowo do pionowej izolacji fundamentów możemy użyć różnych mas hydroizolacyjnych, na przykład masy polimerowe, lateksowe czy bitumiczne. Takie masy stosuje się także nieraz w łazienkach, czyli w pomieszczeniu mający stałą styczność z wodą. Czasem bywa tak, że do izolacji używa się zaimpregnowanego betonu, czyli takiego z dodatkami hydrofobowymi. Taki beton jest robiony na zamówienie i wtedy izolacja już nie jest wykonywana.

Podsumowując, najważniejsze jest to, by hydroizolacja fundamentów odbyła się zarówno na powierzchni poziomej jak i pionowej podstawy domu, jak również żeby nie miała ona przerw i zostały w niej wykorzystane szczelne folie lub dobrej jakości zaprawy odporne na działanie wilgoci.